Back to Question Center
0

Fate of Stub Články na Wiki - Semantská odpověď

1 answers:

Wikipedia je nejvýznamnější repozitář, který nabízí uživatelům z celého světa volný přístup k vysoce kvalitním informacím všeho druhu. Wiki zahrnuje širokou škálu akademických témat a politických ideologií. V poslední době se redaktoři Wiki a dobrovolníci pokoušeli vymazat tříletý dlouhý článek na webové stránce Wikipedie.

Julia Vashneva, Semalt Customer Success Manager, říká, že článek o krevní bílkovině "Hemovanadin" byl tématem diskuse poté, co někteří redaktoři zahájili návrh obhajovat odstranění článku na Wikipedii. Podle Andrea Jamesa však tento článek byl obnoven na internetových stránkách - servidores baratos peru. "Hemovanadin" je vědecký článek s dostatečnými zdroji, který má pro učence a studenty mimořádný význam.

Andrea James naznačil, že článek "Hemovanadin" se potýkal s extrémní verzí Wiki, označovanou jako "delacionismus". Odstranění cenných informací z Wikipedie je významnou hrozbou pro sektor vzdělávání, který používá Wiki jako svůj hlavní zdroj odkazů. Více než 14 let Wikipedia poskytuje zákazníkům, kteří denně navštěvují tuto stránku, kvalitní informace, aby získali znalosti.

Porozumění tomu, jak funguje Wikipedia

Deletionismus je komplikovaná ideologie, kterou lze pochopit pouze tím, že má a řídí rámec toho, jak funguje Wiki. Wikipedia je řízena komunitou skládající se z dobrovolníků a redaktorů, kteří stanovují zásady a pokyny pro používání Wikipedie. Redaktoři vytvářejí a upravují vědecké články dostupné na Wiki.

Aby byla ideologie součástí Wikipedie, musí splňovat stanovené standardy a pravidla, avšak v závislosti na tématu se kritéria liší. V jiných sektorech se editace a mazání článků liší v závislosti na vnímání redaktorů, což byl případ článku "Hemovanadin".

Wikipedia je provozována na základě toho, že dobrovolníci chápou své politiky a pokyny. Jiní dobrovolníci však interpretují pravidla odlišně - scénář, který vede k odstranění. Redaktoři jsou oddaní a vyčleněný personál pracující pro blahobyt stránky. Nicméně lidské bytosti dělají chyby, stejně tak i Wikipedians.

Hemovanadin je příklad článku, který byl zařazen na Wikipedii, jenž bude vyvíjen a později upraven. Zásady notability by však měly být nastaveny tak, aby omezovaly nahrávání vědeckých položek, které nesplňují standardy. Smazání složeného materiálu je mnohem pohodlnější ve srovnání s vytvářením nových článků. Odstranění článků vytvořených novými editory může být trochu frustrující, zvláště když dojde k odstranění a redaktoři nedostanou vysvětlení, proč byly jejich články odstraněny z Wiki.

Množství článků je závislé na mikro-příspěvcích. Příliš mnoho úprav konkrétní části změní původní kontext textu. V současné době redaktoři přispěli k tomu, že pouze proto, že článek má ověřitelné zdroje, automaticky nesplňuje standardy notability. Zde jsou tipy na úpravy článků, které mohou být vyloučeny.

  • Třídění článků podle témat
  • Zlepšování a značení výrobků pro zvětšení
  • Zavedení různých barev, které označují vazby, které vedou ke stubům

Teoreticky je přidání užitných informací pro stub články mnohem lepší než odstranění celého článku z Wiki. Styl článku také záleží. Stub články, které neodpovídají stylu encyklopedických článků jsou ohroženy odstraněním.

November 26, 2017