Back to Question Center
0

Semalt: Jak pracuje Wiki v různých jazycích?

1 answers:

Oliver King, Customer Success Manager, říká, že Wikipedia má rozsáhlou škálu dat, článků a obsahu v různých jazycích a redaktoři jsou vyzýváni, aby vytvořili chybějící články o této obří encyklopedii . Je bezpečné říci, že Wikipedia existuje ve více než třiceti jazycích, ale většina z nich je neúplná a poměrně malá. Lidé ze všech částí světa denně navštěvují Wikipedii a čtou více než 300 jazykových verzí. Někteří z nich vyhledávají konkrétní články a obsah napsaný stovkami až tisíci spisovatelů dobrovolníků, kteří jsou zodpovědní za budování a udržování této slavné a svobodné encyklopedie - logiciel banque gratuit. Návštěvníci Wikipedie většinou vyhledávají články v anglickém jazyce a ostatní jazyky účtují za Wiki 30 milionů záznamů.

demokratizovat přístup ke znalostem

Na pomoc spisovatelům a redaktorům různých jazykových komunit vyhodnotit chybějící články, odborníci z počítačů na Wikimedia Foundation a Stanford úspěšně vytvořili některé nástroje. Jeden z nich pomáhá identifikovat důležité články, které ještě nejsou k dispozici v určitém jazyce. Redaktoři pak používají tato doporučení k tvorbě nových článků. Pokud jsou redaktoři a spisovatelé vícejazyční, je velmi snadné najít články v druhém jazyce a převést je do místního jazyka pro čtenáře Wikipedie.

Takže tento systém nejprve identifikuje redaktor Madagaskaru, který chce napsat ve francouzském jazyce, a požádá redaktora, aby doplnil chybějící části článku a publikoval ho na Malagasy Wikipedia Tímto způsobem mohou redaktoři vytvářet články pro různé lidi na světě, což může mít vliv na celkovou zkušenost uživatelů.

Výzkumní pracovníci nadace Wikimedia Foundation Leila Zia a Ellery Wulczyn spolupracovali s studentem Stanfordské univerzity Robertem Westem, aby předložili zprávu na mezinárodní konferenci World Wide Web Conference v Montrealu. Podle nich Wikipedia disponuje rozsáhlým množstvím dat a mezi jejími články existuje silná souvislost.

Vědci začali vytvářet seznamy článků v různých jazycích a odkazy na seznamy, aby zjistili, které články chybí v jakých jazycích. Poté odhadli význam všech chybějících článků na základě geografického a kulturního významu. Cílem je co nejdříve zveřejnit chybějící články a získat lepší pozice.

Zapojení mezer

Výzkumníci zkoušeli předpoklad s řadou experimentů. Začali projekt s více než 4 miliony článků napsaných v anglickém jazyce a zjistili, že ve francouzské sekci Wikipedia chybí více než 1,5 milionu článků. Odborníci poté vybrali 300 000 důležitých článků anglického jazyka a přeložili je do francouzského jazyka. Články byly rozděleny do tří hlavních skupin více než 100 000 článků a byly předány nejlepším a nejzkušenějším redaktorům. Experimentální soustava se týkala dvou hlavních skupin šesti tisíc redaktorů a autorů, kteří provedli několik editací ve francouzštině i angličtině během dvanácti měsíců před tím, než experiment skončil. V červnu 2015 všichni redaktoři obdrželi e-mail s upozorněním na jedinečné chybějící články a byli požádáni, aby přeložili úplný seznam článků z angličtiny do francouzského jazyka. O měsíc později se odborníci připojili k chybějícímu vytvoření článku a zjistili, že mohou zvýšit míru tvorby organických článků. Na základě všech těchto výsledků vytvořila nadace Wikipedia některé experimentální nástroje, kde mohou redaktoři a spisovatelé najít mezery ve svých místních jazycích a ukázat na konkrétní položky.

November 26, 2017