Back to Question Center
0

Semalt: Jak Wikipedia inspirová institucionální učení

1 answers:

Wikipedia je považována za nejdůležitější zdroj užitečných informací na internetu. V minulosti učitelé a učenci rozpoznali Wikipedii jako cílové místo, kde se šířily zavádějící zprávy a pověsti. Časem se tato představa změnila a vzala v úvahu stanovená pravidla a standardy, které kontrolují všechny informace před jejich nahráním na Wikipedii.

Kromě toho jsou nepřesné a zavádějící informace rychle editovány rozsáhlými redaktory, kteří jsou odhodláni a věnují se tomu, aby Wiki bylo lepší místo pro studenty. Většina lidí navštíví Wikipedia a hledá objasnění kontroverzních témat - how to make action figures stand up.

Julia Vashneva, Sémalta Senior Customer Success Manager, říká, že Wikipedia je řízena sadou směrnic, politik a pozoruhodných standardů. Komunita Wikipedia neschválí nahrávání článků, aniž by museli citovat zdroje. Wiki inspirová studenty, učitele a celé vzdělávací bratrství, aby vytvářely nový obsah a zahrnují jej na Wikipedii, s přihlédnutím k tomu, že jejich práce informuje širokou veřejnost, která hledá zdroje s bohatou praxí.

Wikipedia v posledních několika letech pomáhá učitelům vytvářet praktické kurzy Wiki, a tím usnadňovat praktické aplikace na témata učená ve třídě. V současné době existuje více než 120 projektů vysokých učebních institucí na Wikipedii. Jon Beasley, profesor na University of Columbia, byl prvním učitelem, který inspiroval studenty k vytvoření článku pro Wikipedii, který se většinou zaměřuje na literaturu.

Aby splnil všechny standardy a zásady Wikipedie, profesor Beasley instruoval své studenty, aby kontaktovali tým podpory společnosti Wikipedia před zveřejněním obsahu a obdrželi další pokyny. Tento scénář umožnil studentům hluboce porozumět tomu, jak Wikipedia funguje a jaký formát potřebuje při vytváření článků, které mají být nahrány na Wikipedii.

Generování článku, který bude zveřejněn na Wikipedii, není tak snadné. Učení a porozumění formátu Wiki je nesmírně důležité, abyste se vyhnuli vymazání vašeho článku. Revize a korektury článků více než dvakrát obhajují redaktoři dobrovolníků. Přidání dalšího obsahu k již existujícím záznamům se považuje za snadný úkol pro studenty ve srovnání s vytvářením nového obsahu. To pomáhá studentům učit se o editačních dovednostech a má více zkušeností s korekturou článků. Studenti jsou instruováni ze svých projektových instruktorů, aby pracovali ve skupinách, aby získali platné výsledky.

Hosting kurzu Wiki

Wikiverzita je odbytiště, které přispělo především k pokroku studentů vyšších vzdělávacích institucí. Wikiverzita umožňuje studentům nahrát svůj obsah, který je veřejně přístupný ostatním studentům, kteří mají přístup a učí se. Instruktoři jsou odpovědní za vytváření kurzu Wiki, načtení obrysů kurzu, plánů výuky a dalších relevantních informací požadovaných studenty při navrhování projektů.

Kurz Wiki poskytuje studentům předem potřebné informace o konkrétním kurzu. Z dlouhodobého hlediska mají studenti dostatek času rozhodnout se o tom, zda absolvovat určitý kurz, nebo ne. Stránky Wikiverzity poskytují studentům místo, kde mohou rychle přidávat a upravovat obsah určitého kurzu. Ve většině případů studenti používají stránky Wikiverzity k publikování projektů, které se dozvěděli během zasedání, přidáním citačních zdrojů a doporučováním užitečných materiálů.

November 26, 2017